چگونه شناخت یک جوان از مشتری، ایده ای برای فروش بیشتر در رستوران‌ها و فست فودها شد!

حمیدرضا طباطبایی
مشاور توسعه کسب و کار در رستوران‌ها و فست فودها
Sorayachef.com
info@sorayaco.ir
به اقتضای حرفه‌ام مجبورم زیاد سفر کنم. در یکی از سفرهای کاری‌ام که از تهران به شیراز برمی گشتم طبق عادت همیشگی تصمیم گرفتم کفش‌هایم را در فرصتی که تا پرواز داشتم واکس بزنم. یکی از جذابیت‌هایی که در فرودگاه تهران همیشه مرا به خود جلب می‌کند، نحوه واکس زدن به شیوه ای قدیمی است. در این شیوه واکس زدن کفش‌ها، در حالی که مشتری بر روی صندلی مخصوص واکس زنی نشسته است بدون درآوردن کفش خود، واکسی کفش‌ها را واکس می زند. واکس زدن کفش در این حالت جذابیت‌های خاص خود را دارد.
در حالی که مشغول واکس زدن کفش‌هایم بودم، جوانی حدود ۲۴ یا ۲۵ ساله با لباس کارکنان بخش خدمات نظافت فرودگاه، پیش آمد و در کنار مرد واکسی که در حال واکس زدن کفش‌های من بود نشست.
جوان با مرد واکسی مشغول صحبت شد. به صحبت‌های جوان توجه کردم و شنیدم که حرف‌هایش در مورد ارتباط با مشتری و جلب مشتری است. خلاصه صحبت‌های آن جوان این بود که، خیلی از کارهایی که فروشنده کالا یا ارائه دهنده خدمات مانند واکس زدن کفش انجام می‌دهد اگر برای مشتری جذابیت داشته باشد می‌تواند به جذب مشتری و فروش کالا یا خدمات کمک کند. به قول آقای عبدی – همان جوانی که در موردش گفتم – "اگر ارائه یک خدمت حتی خدمتی مانند واکس زدن کفش همراه با یک شیوه متفاوت و نو باشد مشتری به دریافت و خرید آن خدمت ترغیب و علاقه مند می‌شود. همین واکس زدن ساده وقتی با حرکات خاص نمایشی و شیوه خاصی که آدم را یاد شیوه واکس زدن در گذشته و قدیم‌ها می‌اندازد می‌تواند باعث شود که مشتری‌ها اگر به واکس هم نیاز نداشته باشند ولی باز برای واکس زدن مراجعه کنند و این باعث فروش بیشتر می‌شود. " من با توجه به کار مشاوره در توسعه کسب و کارها، نظرم به صحبت‌های آقای عبدی جلب شد. از آقای عبدی خواهش کردم که یک بار دیگر گفته‌هایش را تکرار کند تا من بتوانم آن‌ها را ضبط کنم. فایل صوتی صحبت‌های آقای عبدی را می‌توانید در همین سایت گوش کنید.
اما نکته ای که من از صحبت‌های آقای عبدی جوان برای استفاده در توسعه کسب و کار رستوران‌ها و فست فود ها گرفتم این بود که: " اگر می‌خواهید مشتریان بیشتری را به فست فود یا رستوران خود جذب کنید باید به دنبال شیوه‌هایی جدید و جذاب برای ارائه خدمات به مشتریان خود باشید." شاید این ایده‌ها بتواند به شما کمک کند:

  • آماده سازی و پخت غذا بر سر میز مشتریان مانند تهیه انواع سالادها یا کباب‌ها
  • انتخاب مواد و محتویات سالاد توسط مشتری
  • پخت نان‌های سنتی و داشتن یک تنور زیبا در رستوران و در معرض دید مشتریان
  • سپردن یک مرحله از پخت غذا به خود مشتریان مانند دادن سیخ‌های کباب به مشتریان به طوری که بتوانند خودشان در کنار یک باربیکیو (منقل) آن را کباب کنند.
  • انتخاب مواد پیتزا توسط خود مشتری به طوری که مشتری خودش مواد پیتزای خود را بردارد و روی خمیر پیتزا قرار بدهد و اگر خواست خودش بتواند آن را در تنور پخت قرار دهد.

به اجرا درآوردن ایده غذاخوردن همراه با لذت آشپزی برای مشتریان می تواند برای  ایجاد جذابیت در رستوران یا فست فود شما تاثیر داشته باشد .

فایل صوتی گفتگو با آقای عبدی از کارکنان بخش خدمات فرودگاه مهرآباد تهران را بشنوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *