ویژگی های یک منوی غذای خوب

رستوران‌ها هم مثل هر کسب و کار دیگری همیشه تلاش می‌کنند فروش بیشتری داشته باشند. در این بخش به نکاتی اشاره می‌شود که در منوی زیرکانه‌ی رستوران‌ها به کار می‌رود.

سرفصلاستفاده از صفت‌های خنده‌دار

آیا تا به حال به واژه‌های کاربردی در منوها دقت کرده‌اید؟ بستنی همیشه «شیرین و خامه‌ایست» یا بال مرغ «ترد، آبدار و خوابانده شده در سس‌های خوشمزه» است و…. رستوران‌ها تمام تلاش خود را می‌کنند تا غذاهایشان را تا حد ممکن خوشمزه نشان دهند. دلیل این امر هم مشخص است. وقتی میل به خوردن بستنی دارید، تصور خنک، خامه‌ای و شیرین بودن آن دهان‌تان را آب می‌اندازد.

سرفصلعدم استفاده از علامت واحد پولی

علامت واحد پول در منوی برخی از رستوران‌ها استفاده می‌شود اما در منوی اکثر رستوران‌ها استفاده نمی‌شود. وقتی علامت واحد پول را می‌بینید، پول به ذهن‌تان می‌آید. اما این رستوران‌ها نمی‌خواهند که به پول فکر کنید. فقط می‌خواهند به غذا بیاندیشید. حذف علامت دلار نکته ای روانشناختی اما کاملا موثر است.

سرفصل استفاده از عناوین خانوادگی برای ترغیب مشتریان

اگر بخواهید منطقی بیاندیشید، احتمالا کدامیک از موارد زیر را خریداری می‌کنید؟ «کیک‌های شکلاتی خانگی و تازه‌ی مادربزرگ» یا «کیک‌های شکلاتی ورقه‌ای»؟ طبیعیست اگر کیک‌های مادر بزرگ را انتخاب کنید چون اغلب افراد همین انتخاب را دارند. 

سرفصل تاکید بر اقلام مشخص برای خاص به نظر رساندن آنها

رستوران‌های در سطح متوسطه و پیشرفته همیشه این کار را می‌کنند. در واقع نگاهی به منو می‌اندازید و تصویر مواردی را می‌بینید که خوشمزه به نظر می‌رسند. منو رستوران‌های چینی «غذاهای مخصوص سرآشپز» دارند که فهرست آنها جدا از سایر غذاهاست (و معمولا گران‌ترند). تمام این موارد روشی هستند تا با چشم‌تان فکر کنید نه با کیف پول‌تان. رستوران‌های لوکس معمولا چنین کارهایی نمی‌کنند چون معتقدند این روش‌ها کهنه شده‌اند.

سرفصل طراحی منو به شکلی منحصر به فرد برای جلوگیری از مقایسه‌ی قیمت‌ها

همه‌ی رستوران‌ها این کار را انجام نمی‌دهند (اغلب رستوران‌های چینی با غذاهای بیرون‌بر)، اما بسیاری از آنها از این استراتژی استفاده می‌کنند. در منوی بسیاری از رستوران‌ها قیمت‌ها سمت راست آورده شده‌اند و به این ترتیب مشتری می‌تواند قیمت‌ها را مقایسه کرده و آنچه که می‌خواهد را انتخاب کند. در برخی دیگر از رستوران‌ها (خصوصا رستوران‌های گران)، قیمت‌ها همه‌جا درج می‌شوند و از فونت‌هایی استفاده می‌شود که به سختی می‌توان آنها را خواند. به این ترتیب مقایسه‌ی قیمت‌ها هم دشوارتر خواهد شد.

 

سرفصل رستوران‌ها می‌دانند مشتری به کجای منو نگاه می‌کند و بر این اساس آن را سازماندهی می‌کنند

بر اساس مطالعات انجام شده، افراد اول بالای منو و دست آخر سمت چپ پایین منو را نگاه می‌کنند. از این رو، بسیاری از رستوران‌ها گران‌ترین گزینه‌هایشان (معمولا مورد اهرمی‌شان) را سمت راست و بالا و گزینه‌های ارزان‌شان را سمت چپ و پایین منویشان قرار می‌دهند.

سرفصل استفاده از باکس

به نظر معامله‌ی بزرگی نیست اما می‌تواند باشد. رستوران‌ها اغلب بر چیزهایی مثل گزینه‌های با سود بالا یا گزینه‌های گران‌تر در باکس‌های تزئینی تاکید می‌کنند تا نظر مشتریان را به خودشان جلب کنند. قضیه‌ی بسیار ساده‌ اما در عین حال موثریست. وقتی به منو نگاهی می‌اندازید، احتمالا بخش‌های تزئیینی و رنگ‌ها بیشتر از متن‌های ساده توجه‌تان را جلب می‌کنند.

سرفصل استفاده از تاکتیک «نخستین نمایش»

آخرین روش ای که به آن اشاره می‌کنیم تاکتیک نخستین نمایش است. بسیاری از رستوران‌ها منویشان را سازماندهی می‌کنند. در این منوها بخش‌های مجزایی برای گوشت گاو، مرغ، پیش‌غذا، غذاهای جداگانه قیمت‌گذاری شده ، و… در نظر گرفته شده است. منابع موجود نشان داده‌اند که افراد در بیشتر مواقع از میان این گروه‌ها گزینه‌ی نخست را انتخاب می‌کنند. از این رو، سودآورترین گزینه‌ها ابتدای منو قرار داده می‌شوند. به این نحو، اگر از افرادی باشید که گزینه‌ی اول را انتخاب می‌کنند، رستوران‌ها بیشترین سود را از شما می‌برند.

حمیدرضا طباطبایی

مشاور توسعه کار و کسب در صنعت رستوران داری و فست فود

09129381912 

شما می توانید مطالب کوتاه و کاربردی مدیریت و توسعه کار و کسب رستوران داری را درکانال تلگرام ثریا شف به نشانی زیر دنبال کنید.

 http://t.me/sorayachefiran

از صفحه اینستاگرام ما هم دیدن بفرمایید : ghazasanat#

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *