نقش دکوراسیون در رستوران

نقش دکوراسیون در رستوران 
 چقدر فضاي رستوران براي شما مهم است؟ قبول داشته باشيد يا نه، در رستوران، غذا و دکوراسيون رستوران بيشتر در ارتباط باهم روي تجربه مشتريان تاثير مي‌گذارند تا سرويس‌دهي رستوران. اهميت غذاي خوب بر کسي پوشيده نيست.

 

 دکوراسيون يک رستوران  روي درک ما از غذايي که در آن رستوران سرو مي‌شود تاثير مي‌گذارد.  یک رستوران در ایتالیا،  يک محيط عادي ايتاليايي را با استفاده از روميزي‌هاي قرمز و سفيد، پرچم ايتاليا، منو به زبان ايتاليايي و ديگر نشانه‌هاي مديترانه‌اي به وجود آوردند. اگرچه محتويات منوي ايتاليايي با منوي عادي کاملا يکسان بود، تمام غذاها در اين محيط ايتاليايي، به نظر ايتاليايي‌تر مي‌آمدند. در محيط جديد، مشتري‌ها دسرهاي بيشتري از زمان عادي مصرف مي‌کردند، پس رفتارشان هم «ايتاليايي‌تر» شده بود.

 

دکوراسيون خوب در رستوران‌ها مزاياي ديگري هم دارد. در يک مطالعه نشان داده شد که مشتري‌ها در يک محيط زيبا، کمتر به اشتباهات سرويس‌دهي يک باره اهميت مي‌دادند. اما آن‌ها کنترل بيشتري هم نسبت به مشکلات داشتند در مقايسه با حالت عادي و در مقابله با مشکلات اساسي سرويس‌دهي، نارضايتي بيشتري از خودشان نشان مي‌دادند؛ به عبارت ديگر، در يک محيط زيبا و خوشايند، انتظارات مشتري‌ها از سرويس‌دهي بالاتر از حالت عادي بود. يک محيط زيباتر و بهتر، به مشتري‌ها حس بهتري از پاسخگويي، قابل اعتماد بودن، اطمينان و يکدلي مي‌داد، يعني به درک بهتر از سرويس کمک مي‌کرد.

 

تاثیر رنگ در رستوران

انتخاب رنگ براي رستوران چيزي است که شما سال‌ها مي‌توانيد سر انتخاب آن بحث کنيد. مطالعات نشان مي‌دهد که به طور کلی افراد جوان رنگ‌هاي روشن و رنگهاي قوي را ترجيح مي‌دهند. اما بزرگسالان بيشتر اوقات ترجيح مي‌دهند تا غذايشان را در فضايي ميل کنند که رنگ‌هاي ضعيف و رنگ‌هايي که ترجيحا خيلي به چشم نيايند داشته باشد.

 

يک مثال جالب ديگر در مورد اينکه انتخاب رنگ چقدر تاثير گذار است، اين است که کساني که قهوه را از قوري آبي ميل کرده‌اند گفته‌اند قهوه ملايم و کساني که همان قهوه را از قوري قهوه‌اي ميل کرده‌اند گفته‌اند قهوه قوي است. طبق نظر مشتري‌ها، بهترين قهوه با طعم قوي و معطر قهوه‌اي بوده است که از قوري قرمز رنگ نوشيده‌اند.

 

از ديگر عوامل مهم در طراحي دکوراسيون رستوران نورپردازي است. خوردن غذا در فضايي که نور کم دارد مصرف غذا را کاهش ميدهد در صورتي که فضايي که نورپردازي قوي و پرنوري دارد باعث مي‌شود تا مشتريان بيشتر شوند و مصرف غذا و انرژي خود مشتريان بالاتر برود. اين دقيقا کاريست که معمولا رستوران هاي فست‌فود انجام ميدهند. البته توجه داشته باشيد که اين موارد مخصوص رستوران‌ها هستند و براي کافه‌ها و جاهاي دنج کاربرد ندارند.

نورپردازی رستوران

تحقيقات جالبي درباره تاثيرات موسيقي بر روي رفتار مشتريان رستوران نشان مي‌دهد هرچه موسيقي «سريعتر» باشد سرعت غذا خوردن بالاتر است. و همين امر باعث ميشود تا مشتريان زمان کمتري را در رستوران سپري کنند. اين دقيقا کاري است که فست‌فودها انجام مي‌دهند. گرچه جديدترين تحقيقات نيز نشان مي دهد اگر مشتريان از موسيقي لذت ببرند در رستوران پول بيشتري براي خودني و نوشيدني صرف مي‌کنند.

تمام اجزاي طراحي داخلي رستوران در رفتار و خلقيات مشتري تاثير دارند. از پرده و رنگ سراميک کف رستوران گرفته تا بارزترين چيزها. طراحي داخلي مناسب رستوران تا حدي زيادي نيز در رضايت مشتري از طعم غذا تاثير گذار است. براي کساني که مي‌خواهند يک رستوران موفق از هر لحاظ داشته باشند واجب است که به ريز‌ترين نکات دقت کنند.

 

 

حمیدرضا طباطبایی
مشاور توسعه کار و کسب در صنعت رستوران داری و فست فود

09129381912 

شما می توانید مطالب کوتاه و کاربردی مدیریت و توسعه کار و کسب رستوران داری را درکانال تلگرام ثریا شف به نشانی زیر دنبال کنید.

 http://t.me/sorayachefiran

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *