نارایانا مورتی بنیان‌گذار اینفوسیس، پدر فناوری اطلاعات هند

نارایانا مورتی بنیان‌گذار اینفوسیس، پدر فناوری اطلاعات هند

sorayaco.ir_moreti

نارایانا مورتی مدیر شرکت اینفوسیس در سال 1946 در هند به دنیا آمد و از موسسه فناوری هند در رشته مهندسی برق فارغ‌التحصیل شد
«معتقدیم آنچه می‌آموزیم بیش از جایی که از آن آغاز می‌کنیم، اهمیت دارد.»

مهم‌ترین تغییر در مدیریت شرکت‌های بزرگ در اروپا و آمریکا طی ربع قرن گذشته برون‌سپاری عملیات‌های غیراداری بوده است. بخش عمده این عملیات‌ها در نهایت به هند منتقل شدند و به دست شرکت‌های فعال در حوزه فناوری مستقر در بنگلور نظیر اینفوسیس و وایپرو سپرده شدند. 
در این حوزه هیچ‌کس به اندازه نارایانا مورتی موسس شرکت اینفوسیس در پدید آمدن این تحول انقلاب‌گونه موثر 
نبود. 
او پدر فناوری اطلاعات هند قلمداد می‌شود و در ایجاد یک شرکت چند میلیارد دلاری نرم‌افزاری و ارائه‌دهنده خدمات فناوری اطلاعات، نشان داد که شرکت‌های هندی می‌توانند با بهترین شرکت‌های جهان رقابت کنند.
مورتی در سال 1981 به همراه 6 مهندس نرم‌افزار از شرکت سیستم‌های رایانه‌ای پاتنی شرکت اینفوسیس را تاسیس کردند. 
همسر مورتی که او هم مهندس رایانه بود و در آن زمان درآمد بیشتری نسبت به مورتی داشت سرمایه اولیه تاسیس شرکت را که 1150 دلار بود، تامین کرد. 2 سال طول کشید تا اولین خط تلفن برای شرکت نصب شود و 2 سال و نیم طول کشید تا اولین رایانه وارد شود.
نخستین مشتری شرکت اینفوسیس شرکت دیتابیسیکس در نیویورک بود. در سال 1990پس از 9 سال موفقیت نسبی، مورتی باید همکارانش را متقاعد می‌کرد که پیشنهاد خرید شرکت به قیمت یک میلیون دلار را رد کنند. 
سال بعد در هند اصلاحات اقتصادی انجام شد و فعالیت‌های شرکت اینفوسیس رونق گرفت. در سال 1991 اینفوسیس به نخستین شرکت هندی تبدیل شد که سهام آن در بازار نزدک آمریکا عرضه شد. 
پنج سال بعد اینفوسیس نخستین شرکت بورسی هند بود که درآمد سالانه یک میلیارد دلار داشت. امروزه اینفوسیس 800 مشتری از 30 کشور جهان دارد و 85 درصد درآمد آن از آمریکای شمالی و اروپا حاصل می‌شود. مورتی در سال 2011 به طور کامل بازنشسته شد

منبع : سایت روزنامه دنیای اقتصاد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *