مزایا و برتری های شغل رستوران داری

امروزه در كشورهای پيشرفته و در حال توسعه ، از جمله كشور عزيزمان ايران ، صنعت غذا از لحاظ كيفيت ، تنوع ، طعم و مزه ، نحوه تهيه ، پخت ، بسته بندی و عرضه پيشرفت های قابل توجهی را حاصل كرده است ، لذا روزبه روز بر طرفداران اين صنعت افزوده می گردد كه اغلب فكر راه اندازی يك شغل مرتبط با صنعت غذا چه بسا در حجم كوچك و گاها در سطح كلان در منطقه يا شهر خود را در سر می پرورانند . در اینجا برخی نكات اساسی و بارز در مورد برتری اين نوع فعاليت نسبت به بيشتر شغل ها و فعاليت های بازار آزاد كسب را ياد آور می شویم  تا دوستان عزيز و متقاضيان راه اندازی رستوران بتوانند با انگيزه ، اعتماد و پشتكار بيشتری قدم در اين عرصه گذارند .
متاسفانه در كشورمان مدتی است كه در بسياری از شغل ها و فعاليت های بازار آزاد كسب ، ركودی طولانی به وجود آمده است . امروزه سرمايه گذاری های جديد در بسياری از شغل ها به يك معضل تبديل شده و ثبات و تضمينی برای برگشت سرمايه اوليه و درآمدی مكفی در آنها وجود ندارد . لذا وجود بسياری از شغل های واسطه ای و دلال گری های مرتبط با اكثر كسب و كار های بازار آزاد ، خود دليل ديگری بر ركود آنها شده است . تورم و مشكلات اقتصادی نيز دليلی ديگر بر كاهش قدرت خريد مردم شده كه بسياری از شغل ها و كسب و كار هايی كه نياز اجباری و اصلی معاش مردم را تامين نمی كنند ، تحت الشعاع قرار داده است . لذا با توجه به موارد مذكور و بسياری نكات ديگر ، به تجربه ثابت شده كه صنعت غذا ، خصوصا شاخه فست فود و رستوران داری كه ارتباط مستقيمی با اقشار جامعه دارد و تامين كننده مستقيم نياز اصلی مردم مي باشد ، آسيب كمتری را نسبت به بقيه شغل های بازار آزاد كسب متحمل شده ، كه البته خود ماهيت اين شغل نيز در اين موارد بی تاثير نبوده كه در ذيل به برخی از آنها اشاره شده است :

سرفصل  بر اساس آمار هاي به دست آمده نسبت تعداد مشتريان و متقاضيان غذا در كل كشور به تعداد رستوران ها و فست فود های فعال (البته با كيفيت غذاي مطلوب) در سطح  بسيار بالا تری در مقايسه با سايرشغل های بازار آزاد وجود دارد ، كه اين امر موجب گرديده تا صنعت غذا و مخصوصا شاخه فست فود و رستوران داری آن در طبقه بندی اقتصادی عرضه و تقاضا ، دارای رتبه بسيار مطلوب باشد ، و باعث شده تا تعداد مشتری و متقاضی لازم و كافی برای غذا همواره وجود داشته باشد .
سرفصل  به دليل اينكه حضور مردم در رستوران ها و فست فود ها سه هدف تفريحی ، تشريفاتی و تهيه غذا را دنبال مي كند ، لذا هر سه مورد اين اهداف با هم موجب گرديده تا حضور و استقبال مردم نسبت به ساير شغل ها گسترده تر و پيوسته صورت پذيرد و جذابيت بيشتری را برای مشتريان و متقاضيان به وجود آورد ، و در اصل نياز به محقق شدن هر يك از اين اهداف خود به تنهايی نيز نهايتا به مراجعه مردم به رستوران ها و فست فودها می انجامد .
سرفصل به دليل اينكه تعداد مراجعات مردم به يك رستوران يا فست فود به مراتب بيشتر از مراجعه به اكثر شغل های ديگر در هفته ، ماه و يا سال مي باشد ، لذا به تجربه ثابت شده كه كم هزينه ترين تبليغات در سطح كلان مربوط به شغل و فعاليت فست فود و رستوران داری می باشد . زيرا خود مردم به دليل مراجعات و سفارشات مكرر غذا ، در بيشتر مواقع و در جلسات خصوصی ، مهمانی ها ، مراسم و محل كار در حال صحبت و تبليغ در مورد رستوران يا فست فود محبوب خود هستند و اين خود بزرگترين تبليغ رايگان بوده كه تاثير گذارترين نوع تبليغات (دهان به دهان) است .
سرفصل  يكي از مهم ترين و اساسی ترين مزايا و برتری های شغل فست فود و رستوران داری نسبت به ساير شغل ها اين است كه تمام محصولات به صورت نقد به فروش می رسند و در پس آن مواد اوليه مصرفی به صورت نسيه ، اقساطی و يا به صورت تسويه مدت دار از شركت های فروشنده مواد اوليه خريداری مي گردند . اين امر موجب به وجود آمدن گردش مالی مناسب دوره ای و حساب های بانكی معتبر می گردد ، كه اين وضعيت در كمتر شغلی ديده می شود و در بيشتر شغل ها بالعكس اين موضوع حاكم است .
سرفصل  شغل فست فود و رستوران داری از معدود شغل هايی است كه نسبت سرمايه گذاری اوليه به در آمد های خالص ماهانه فاصله بسيار زيادی ندارد و در صورتی كه شروع و ادامه فعاليت اصولی انجام گردد و موارد مديريتی به نحو صحيح و كامل رعايت شود ، در آمد مكفی و برگشت سرمايه زود هنگامی را در پی خواهد داشت . بديهی است لازمه محقق شدن اين امر رعايت موارد بسيار مهم و كليدی و تخصصی بوده كه می بايست تحت نظارت متخصصين با تجربه به مرحله اجرا در آيد .
سرفصل كار آفريني برای اشخاص غير متخصص و بيكار ، تربيت افراد متخصص و متعهد ، كمك به چرخه توليدی داخلی كشور ، كسب عنوان و اعتبار مناسب در بازار آزاد كسب و جلوگيری از واسطه گری و دلال گری های كاذب از ديگر نكات بارز شغل فست فود و رستوران داری می باشد .

 

 

حمیدرضا طباطبایی

مشاور توسعه کار و کسب در صنعت رستوران داری و فست فود

09129381912 

شما می توانید مطالب کوتاه و کاربردی مدیریت و توسعه کار و کسب رستوران داری را درکانال تلگرام ثریا شف به نشانی زیر دنبال کنید.

 http://t.me/sorayachefiran

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *