مدیریت رستوران و اصول مذاکره

اصول مذاکره روي قيمت در مديريت رستوران مهمترين دغدغه در مديريت رستوران و مدير‌ مالي آن، مذاکره بر سر قيمت در هنگام خريد تجهيزات و مواد اوليه است تا قيمت نهايي کمتر تمام شود و به اين ترتيب سود بيشتري حاصل شود. اما اين مذاکره با تامين کنندگان مواد اوليه اصولي دارد که با رعايت کردن آن مي‌توان به هدف حداکثر شدن سود رسيد.

چه چيزي را بخواهيم و چه چيزي را نخواهيم؟

به عنوان مديريت يک رستوران هرگز اولين پيشنهاد را قبول نکنيد. از خودتان بپرسيد چه موارد ديگري را مي‌توان در اين قيمت لحاظ نمود. شما بايد يک پيشنهاد زير قيمت ارائه دهيد. تامين کنندگان با يک پيشنهاد تجديد نظر باز خواهند گشت. اقلام تبليغاتي (فنجان، پيراهن، چتر، آفتاب گير) چيزهايي هستند که نظر شما را جلب خواهند کرد. کل نيازمندي‌هاي‌ خود از يک ‌تامين‌کننده را براي يک سال خلاصه کنيد. گاهي اگر قيمت به طور شک برانگيزي پايين است بايد بررسي کنيد که آيا کيفيت آن کالا خوب هست يا مثلا زمان تحويل دهي به چه صورت است؟ اگر قيمت شامل اقلامي‌ مي‌شود که به آنها نيازي نداريد (مانند چيزهاي تبليغاتي و اشانتيون) از فروشنده بخواهيد که آنها را حذف کند و قيمت پايين‌تري بدهد. اگر براي پايين آوردن قيمت فشار زيادي روي فروشنده بياوريد در نهايت ممکن است به معامله ضعيفي منجر شود، چون تامين‌کننده ممکن است در جاي ديگر کوتاهي کند. حتي اگر مشتري عمده‌اي براي آن فروشنده هستيد براي پايين آوردن قيمت او را زياد زير فشار قرار ندهيد، چون ممکن است به قطع رابطه تجاري با آن فروشنده منجر شود و اين کار براي اعتبارتان مناسب نيست. همواره بايد هدف‌تان بستن قراردادي باشد که طرفين از آن خرسند باشند مخصوصا اگر بخواهيد در آينده حجم تجارت خود را با آنها افزايش بدهيد. اگر مشتري هميشگي آن فروشنده هستيد مي‌توانيد تخفيف عمده بگيريد و بهترين معامله ممکن را انجام دهيد. اگر مشتري معمولي آن فروشنده هستيد قدرت مذاکره ضعيف‌تري خواهيد داشت. فروشنده ممکن است خيال آن داشته باشد که کالاهاي دست دوم يا کيفيت پايين را به شما قالب کند. توجه کنيد کالاي خيلي ارزان نخريد.

نيت خوب مهم است هرگز اهميت نيت خوب را فراموش نکنيد. چرا که ممکن است در آينده با ارتباطات تجاري خوب، قيمت‌هاي مناسبي بدست آوريد. تلاش کنيد مذاکره تجاري خود را به گونه‌اي پيش ببريد که فروشنده به موقعيت شما پي‌نبرد. با اعتماد به نفس بالاتر در (مذاکره) احتمال رسيدن به هدف بيشتر خواهد بود. مطمئن شويد که با چه کسي گفتگو مي‌کنيد. کارکنان با ارزش در آن شرکت را بشناسيد. براي گرفتن قيمت و تخفيف خوب از فروشنده، فشار آوردن و مذاکره با کارمندان غير مسئول بيهوده است. همچنين بايد از روش‌هاي عمومي‌مذاکره آگاه باشيد. موضوع فشار را تشخيص دهيد. اگر طرف مذاکره روي زمان‌هاي فوري پافشاري کرد يا شخصي است که هنگام مذاکره از ديگران مشورت مي‌گيرد، روي همين نکته فشار خود را با احتياط اعمال کنيد. اجازه ندهيد با فشار شما را مجبور به پذيرش چيزي کند که از آن راضي نيستيد. اگر لازم شد درخواست يک استراحت کوتاه بدهيد. هر زمان که با چيزي موافقت مي‌کنيد آن را بازگو کنيد تا معلوم شود که به درستي درک کرده‌ايد و همه موارد را به صورت کتبي يادداشت کنيد.

مديريت رستوران و مذاکره با تامين کنندگان پيش از آغاز مذاکره از تامين کننده بخواهيد که موارد مد نظر خود را مطرح کند. شما هم بايد چنين کاري را انجام دهيد. همچنين طرفين بايد از جريان مذاکره راضي باشند. از تامين کننده بخواهيد پيشنهادهاي تخفيف و شرايط پرداخت مورد نظرش را بازگو کند. اگر براي او مشتري مهمي ‌هستيد، روي شرايط و ضوابط خريد خود پا فشاري کنيد. هنگامي‌که براي همه موارد با تامين کننده توافق کرديد بهتر است آن را بنويسيد و طرفين آن را امضا کنند. بهتر است زماني که شرايط و ضوابط استاندارد خود را معين مي‌کنيد از يک مشاور حقوقي کمک بگيريد. طرفين بايد با همه مواردي که در قرارداد نوشته مي‌شود، موافقت کنند. بايد قراردادي تنظيم کنيد که از منافع شما محافظت کند و مسئوليت قانوني براي هر مشکلي از سوي تامين کننده را پوشش دهد. هدفتان رسيدن به قراردادي باشد که منافع شما را حفظ کند و مسئوليت قانوني براي هر مشکل از سوي تامين کننده را به خودش انتقال دهد. به تامين کننده اطلاع دهيد که براي چه منظوري مي‌خواهيد از محصولات او استفاده کنيد و تاييد کتبي براي مناسب بودن محصولات براي آن کاربرد را دريافت کنيد.

 

حمیدرضا طباطبایی

مشاور توسعه کار و کسب در صنعت رستوران داری و فست فود

09129381912 

شما می توانید مطالب کوتاه و کاربردی مدیریت و توسعه کار و کسب رستوران داری را درکانال تلگرام ثریا شف به نشانی زیر دنبال کنید.

 http://t.me/sorayachefiran

از صفحه اینستاگرام ما هم دیدن بفرمایید : ghazasanat#

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *