ظهور و سقوط یک رستوران با هشتاد نوع نوشابه مختلف

نوشته ای از : حمید رضا طباطبایی

مولف کتاب کیترینگ ایمن و مشاور توسعه کسب و کار صنعت رستوران داری

پرده اول : ظهور
 در سال ۱۹۸۴ در ونکور کانادا عده ای از معلمان مدرسه ، رستوران معمولی را که ورشکست شده بود خریداری کردند. معلمان پول کافی نداشتند تا رستوران را تعمیر و بازسازی کنند .آن ها با تمیز کردن محل و با استفاده از حداقل امکانات ، رستوران را راه اندازی کردند. این رستوران در نزدیکی یک رستوران واقع شده بود. در کنار این رستوران ، رستوران های بزرگ و معروفی وجود داشتند که رقابت با آن ها کارآسانی نبود .
این رستوران تنها در یک صورت می توانست به موفقیت دست یابد و آن هم داشتن ایده ای کاملا نو و متفاوت بود تا مشتریان را به آن جا سرازیر کند معلمان وقتی دیدند که با غذای بهتر نمی توانند رقابت کنند ، ایده ای بسیار جالب به کار گرفتند .
آن ها شروع به جمع آوری ۸۰ نوع نوشابه از کشورهای مختلف کردند و سپس تابلوی بزرگی بر سر رستوران نصب کردند که روی آن نوشته شده بود : " دور دنیا با ۸۰ نوشابه مختلف " آن ها دفتر چه ای مانند گذرنامه درست کردند و هنگامی که میهمانان ، نوشابه ساخت کشور خاصی را سفارش می دادند ، در گذرنامه آن ها مهری به نام آن کشور اضافه می شد.
افرادی که ۴۰ نوع نوشابه مختلف را خریداری کرده بودند ، یک لیوان بسیار زیبا هدیه می گرفتند . افرادی که تمامی ۸۰ نوشابه را سفارش داده بودند ، یک تیشرت مخصوص هدیه می گرفتند و همچنین عکس شان بر دیوار رستوران نصب می شد.
آن ها خبرنامه ای درست کردند که فقط در رستوران توزیع می شد.
غذاهای آن ها همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده بود. وقتی فردی وارد رستوران می شد با استقبال گرم کارکنان روبرو می شد . آن جا یک رستوران بود ولی نقطه قوت رستوران غذاها نبودند و مدیران بر ارایه نوشابه های متنوع متمرکز شده بودند .
مدیران رستوران هر روز بین میهمانان حاضر می شدند و خود را معرفی می کردند و نظرات مشتریان خود را جویا می شدند .یکی از دلایل مهم موفقیت رستوران ، نزدیکی آن به دانشگاه بود . با این که بیشتر دانشجویان پول کافی برای خرید نوشابه های گران قیمت نداشتند ، ولی جذابیت تجربه نوشابه های جدید باعث شده بود که بسیاری از آن ها با جمع آوری پول هایشان و صرفه جویی در موارد دیگر به این رستوران مراجعه کنند.
با رشد سریع این رستوران ، بانک های زیادی علاقمند به دادن وام شدند تا شعبات جدیدی افتتاح شوند . در مدت کوتاهی ۶ شعبه جدید راه اندازی شد .

 

پرده دوم : سقوط
در این جا بود که صاحبان رستوران اشتباهاتی را انجام دادند .
شعبات جدید بسیار شیک تر و تجملی تر بودند . ولی هیچ کدام از آن ها در نزدیکی دانشگاه واقع نبود. به همین دلیل بخشی از مشتریان خود یعنی دانشجویان را از دست دادند . پس آن ها شروع به تبلیغ در گرانترین برنامه های رادیویی کردند. آن ها منوی خود را متنوع تر کردند . حتی غذاهای با ادویه های خاص به منو اضافه کردند ، ولی پس از مدتی کیفیت غذاها کاهش یافت . دلیل آن شلوغی رستوران و مشغله زیاد مدیران بود . آن ها شروع به استفاده از پنیرهای ارزان تر کردند تا سودشان بیشتر شود .
پس از مدتی تعداد نوشابه ها کاهش یافت . به طوری که نیمی از انواع نوشابه های منو ، موجود نبود . آن ها چاپ گذرنامه های معروف رستوران خود را متوقف کردند . هر روز بر تعداد مشتریان ناراضی افزوده می شد ، ولی مدیران وقت نداشتند که به انتقادات آنان گوش کنند . پس از مدتی رستوران ها ورشکست شده و تعطیل شدند!
درس هایی که از این ظهور و سقوط می آموزیم :
۱-    برای توسعه کسب و کار خود و افزایش تعداد مشتریان ، از ایده های جدید استفاده کنید . یک ایده جدید ممکن است خیلی هم به نوع کار شما مرتبط نباشد اما برای مشتری جذاب باشد .
۲-    همواره به مشتریان خود نزدیک بمانید . زمان کافی اختصاص بدهید تا نظرات مشتریان را در مورد غذا وکیفیت خدمات ارایه شده جویا شوید .
۳-    با برگزاری نظر سنجی ، به نقاط قوت و ضعف خود از دید مشتری آگاه شوید . " نرمن برینکر " یک رستوران دار موفق ، هر روز به عنوان ناشناس به پارکینگ رستوران می رفت و از میهمانانی که در حال خروج بودند ، نظرشان را در مورد غذا و خدمات رستوران جویا می شد. به خاطر بسپارید اگر رستورانی جمع آوری نظرات میهمانان خود را متوقف کند ، احتمال شکست خود را بیشتر می کند .
۴-    اگر ثبات کیفیت غذا و خدمات نداشته باشید ، بهترین روش های بازاریابی دنیا هم نمی تواند به شما برای نگه داشتن مشتریان کمک کند . ثبات مشتریان به ثبات کیفیت غذا و خدمات رستوران بستگی دارد. این معادله را هیچ گاه فراموش نکنید .
۵-    سعی کنید برای مشتریان خود همیشه یک خاطره و تجربه ای به یاد ماندنی و لذت بخش از صرف غذا در رستوران  خود ، ایجاد کنید .
۶-    عوامل موفقیت رستوران خود را در جذب مشتری شناسایی کنید . از خود بپرسید چرا مشتریان به رستوران من می آیند و به سایر رستوران ها نمی روند ؟ این عوامل را حفظ کنید . این عوامل را تقویت کنید . موفقیت های بزرگ شما را شکست ناپذیر خواهد کرد .
۷-    اگر ایده ای را پیاده سازی می کنید و پاسخ مناسبی می گیرید ، آن ایده را به راحتی کنار نگذارید . همواره در حال آزمایش ایده های جدید و ارزان باشید .
۸-    این آمار را به خاطر بسپارید : ۱۰ درصد از رستوران ها به دلیل نداشتن غذا و خدمات خوب ورشکست می شوند . ۹۰ درصد از رستوران ها به دلیل نداشتن مشتری کافی یا از دست دادن مشتریان قبلی خود ورشکست می شوند.  
۹-    سایت ثریاشف SORAYACHEF.com  را دنبال کنید .
۱۰-    در بخش آموزش های سایت ثریاشف برنامه ی آموزشی " روش های نوین بازاریابی و تبلیغات برای رستوران ها و تالارهای پذیرایی "را دنبال کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *