دو نکته برای موفقیت در پیمانکاری غذا


برای موفقیت در قراردادهای پیمانکاری غذا باید به چه چیزهایی توجه کنیم ؟

نویسنده : حمید رضا طباطبایی
مشاور توسعه کسب و کار صنعت رستوران داری و فست فود

 • نمی دانم چرا با تمام تلاشی که کردیم نتوانستیم مناقصه پیمانکاری غذا با این شرکت دولتی را برنده شویم ؟!
 • این بار همه چیز را در نظر گرفته بودیم و قیمت مناسبی را پیشنهاد داده بودیم …
 • اگر با این وضعیت پیش برود باید کارمان را تعطیل کنیم و برویم دنبال یک کار دیگر …
 • اصلا کار پیمانکاری غذا ، بدرد نمی خورد …

این جمله ها بخشی از صحبت هایی است که ممکن است شما هم به عنوان یک پیمانکار غذا به ویژه پیمانکار غذا برای سازمان های بزرگ یا سازمان های دولتی در زمان اعلام نتایج مناقصه ، به زبان آورده باشید .
اگر می خواهید در کسب و کار پیمانکاری غذا و مناقصات پیمانکاری غذا برای سازمان های بزرگ یا دولتی موفق شوید دو نکته ای را که در ادامه توضیح خواهم داد در نظر بگیرید :

 • نکته اول : شناخت سازمانی که می خواهید پیمانکار غذای آن باشید

برای حفظ کسب و کار خود در پیمانکاری غذا ، فکر نکنید که فقط سازمان بزرگ خصوصی یا سازمان های دولتی می توانند مشتری شما باشند . تمام وقت خود و تمام درآمد خود را بر روی احتمال عقد قرارداد با این نوع سازمان ها صرف نکنید . از قدیم گفته اند : " آدم عاقل تمام تخم مرغ های خود را داخل یک سبد نمی گذارد "
تفکر " کار با سازمان های دولتی دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد " را فراموش کنید . سازمان های دولتی در تمام کشور ها قوانین و مراحل خاص خود را برای عقد قراردادها دارند که همه پیمانکاران نمی توانند مراحل طولانی و زمان طولانی در پرداخت حق الزحمه را تحمل کنند . بنابراین برای کسب و کار پیمانکاری غذا ، گروه های مشتری دیگری را هم در نظر بگیرید .
سازمانی را که می خواهید برای پیمانکاری غذا با آن قرارداد ببندید ، خوب شناسایی کنید . معمولا حداقل ۶ گروه در سازمان های بزرگ به ویژه سازمان های دولتی برای انجام قراردادهای پیمانکاری غذا و این که شما را به عنوان پیمانکار قبول کنند یا قبول نکنند ، تصمیم می گیرند .

 • گروه اول : پیشنهاد دهندگان هستند . یعنی افرادی که شما را به سازمان خود پیشنهاد می دهند یا معرفی می کنند . این گروه دروازه ورود شما به سازمان هستند بنابراین باید آن ها شناسایی کنید .
 • گروه دوم : تصمیم گیرندگان هستند . یعنی گروهی که در مورد همکاری یا عدم همکاری ، قبول یا رد درخواست شما تصمیم می گیرند.
 • گروه سوم : افراد تاثیر گذار هستند . یعنی گروهی که بر تصمیم ها تاثیر می گذارند . مانند : مدیران مالی ، مدیر خرید ، مدیر کنترل کیفیت و نظایر آن
 • گروه چهارم : بازرسین هستند . یعنی آن دسته از افرادی که در مورد سوابق و عملکرد شما بررسی و ارزیابی می کنند و نتایجی را که به دست می آوردند به تصمیم گیرندگان ارایه می دهند . بدیهی است نظر این گروه بر تصمیم گیری تاثیر زیادی دارد .
 • گروه پنجم : مصرف کنندکان غذا در داخل سازمان هستند . یعنی تمام افرادی که بعد از عقد قرارداد پیمانکاری و فعالیت شما در سازمان ، از غذا استفاده می کنند . نارضایتی حتی تعداد کمی از این گروه افراد می تواند بر روی قراردادهای بعدی شما با آن سازمان تاثیر بگذارد .
 • گروه ششم : گروهی موسوم به مراقب ها یا دروازه بان ها است . این گروه افراد تاثیر گذار  و بیشتر در حاشیه کار هستند مانند مدیران دفتر یا منشی های دفتر مدیران تصمیم گیرنده که شما برای عقد قرارداد پیمانکاری باید از سد آن ها عبور کنید .

 

 • نکته دوم : شناخت توانایی های خودتان به عنوان پیمانکار غذا

بخشی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر موفقیت شما در قرارداد پیمانکاری به خودتان مربوط می شود . برخی از این عوامل عبارتند از  :

 1. کیفیت ارایه خدمات و نحوه سرویس دهی
 2. قیمت تمام شده که در پیشنهاد خود مطرح کرده اید .
 3. میزان و عمق شناخت شما از کسب و کار پیمانکاری غذا
 4. میزان و کیفیت برقراری ارتباط با مشتری ( کارفرمای پیمانکاری )
 5. شناخت شما از تامین کنندگان معتبر مواد اولیه
 6. صلاحیت ها و شایستگی های افرادی که به عنوان کارکنان آشپزخانه با شما کار می کنند .


برای دریافت اطلاعات دوره‌های آموزشی در زمینه صنعت رستوران داری و فست فود با ثریا شف در تماس باشید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *