درس هایی از مرغ سوخاری کنتاکی

درس هایی از "مرغ سوخاری کنتاکی " برای توسعه کسب و کار فست فود

نوشته ای از : مهندس حمید رضا طباطبایی

محقق و مدرس صنعت کیترینگ 

tabatabaee eng

 

الگو برداری از کسب و کار های موفق ، روش مناسبی برای پیدا کردن راهی است که می توانیم با استفاده از آن به نتایج خوب و اثر بخش برسیم . 
استفاده مناسب از الگو برداری های هدف مند از تجربه های دیگران مسیر را برای ما کوتاه تر می کند . یکی از فست فود های موفق و جهانی محصول " مرغ سوخاری کنتاکی " است محصولی  که با نام جهانی KFC در تمام کشورهای دنیا شناخته شده است .

 

soraysco.ir_kfc_building

بدون شک الگوبرداری از این برند موفق می تواند کمک شایانی برای توسعه کسب و کار کیترینگ ها باشد . در این مقاله ابتدا تاریخچه تاسیس کی . اف . سی بررسی و در ادامه به نکات برجسته و درس هایی که می تواند از آن آموخت پرداخته شده است :

بقیه را در ادمه مطلب مطالعه نمایید…

 

(کی‌اف‌سی ) Kentucky Fried Chicken ( به معنای مرغ سوخاری کنتاکی )، نام یک رستوران زنجیره‌ای آمریکایی است که در سال ۱۹۳۰ توسط کلونل هارلند ساندرز در ایالت کنتاکی آمریکا و در محل پمپ بنزین شخصی کلنل هارلند ساندرز آغاز به کار کرد .
هارلند ساندرز معروف در ۱۸۹۰ متولد شد و مشاغل مختلفی را از جمله فروشندگی، کارمندی بیمه، کار در مزرعه و پمپ بنزین انجام داد. در ۴۰ سالگی یعنی ۱۹۳۰ کارش را با یک رستوران کوچک بین راهی در اتاقکی در یک پمپ بنزین شروع کرد و از ابتدا خودش سر آشپز و صاحب امتیاز بود. او به زودی معروف شد و در سال ۱۹۳۶ فرماندار ایالت به او لقب افتخاری کلنل داد (به همین دلیل او را به نام سرهنگ ساندرز می‌شناسید!) در ۱۹۳۷ یک متل شیک در کنار مجموعه رستورانش ساخت. در ۱۹۴۰ اولین دستور مرغ کنتاکی را خلق کرد و نه سال بعد در اوج شهرت باهمسرش کلودیا ازدواج کردسال ۱۹۵۰ بود که سرهنگ ساندرز تصمیم مهمی برای خلق و معروف کردن نام  و نشان تجاری خود کرد. و در تصمیمی نامعمول چهره خود را به عنوان نشان تجاری خود انتخاب کرد.
برای این کار او یک تغییر در چهره خود داد و سبیل بلند و ریش بزی گذاشت و چهره ای از خود ساخت که بعد از بیش از ۶۰ سال شما را تنها به یاد چیزی می اندازد و آن مرغ سوخاری است.

 

kfc

 

همچنین او یک کت و شلوار و پیراهن سفید با یک کروات پاپیونی مشکی زد که بعد از آن و تا آخر عمر هیچ وقت در محافل عمومی با لباسی غیر از آن ظاهر نشد.. شعبه های KFC تا اوایل دهه ۶۰ میلادی بیش از ۶۰۰ شعبه داشت . سرهنگ ساندرز در سال ۱۹۸۰ میلادی در زمانی که حدود ۶۰۰۰ شعبه در سراسر جهان داشت و مرغ سوخاری کنتاکی به یکی از غذهاای استاندارد  فست فود تبدیل شده بود  ، بر اثر سرطان درگذشت و پرچم‌های ایالت کنتاکی ۴ روز تمام به احترام او به حالت نیمه افراشته درآمد.
مرغ کنتاکی یک غذای جنوبی در ایالات متحده آمریکا محسوب می شود . کلنل ساندرز در محصول خود ، از یازده نوع ادویه و سبزی مختلف استفاده می کرد . این فرمول به عنوان یک راز در ساختمان مرکزی کی اف سی ، واقع در "لویز دی "که در گذشته محل کار کلنل ساندرز بوده است به طور شبانه روزی و در یک گاو صندوق کاملا ایمن محافظت و نگهداری می شود . فقط دو نفر از ترکیب واقعی فرمول کی اف سی اطلاع دارند که در مورد آن به کسی چیزی نمی گویند . 
یک راهنمایی نمک و فلفل ، جزیی از این یازده ترکیب است حال شما ۹ جز دیگر این فرمول را می توانید تشخیص دهید .برخی از طرف داران مرغ سوخاری کنتاکی حدس می زنند فلفل قرمز ، آویشن ، زنجبیل و سبزی های معطر جزیی از یازده ادویه مخصوص هستند.

 

sorayaco.ir

 

کی اف سی برای مخفی نگهداشتن فرمول خود مواد مورد نیاز خود را از تامین کنندگان مختلف خریداری می کرد .
یکی از مشکلاتی که کلنل ساندرز با آن روبرو بود طولانی بودن زمان پخت مرغ ها بود .پختن مرغ ها در آن زمان با روش های معمولی  30 دقیقه طول می کشید . این زمان برای تهیه و عرضه یک فست فود زمان طولانی بود . بنابراین کلنل ساندرز تصمیم گرفت که برای اولین بار از سیستم زودپز به جای ماهی تابه برای سرخ کردن مرغ های سوخاری استفاده کند . 
کلنل در این باره می گوید :  "من ۸ دستگاه زودپز خریدم و اولین نفری بودم که مرغ را در زودپز پختم و این آغازی برای تولد مرغ سوخاری کنتاکی بود که بعدا امتیازش را به دیگران واگذار کردم ."
 Holly Rackowski مدیر تحقیق و توسعه منوی کی اف سی ، می گوید: "در حال حاضر بیش از ۵۲۰۰۰ زودپز با کاربرد ویژه برای پخت مرغ های سوخاری در مجموعه های زنجیره ای کی اف سی مشغول کار هستند." او ادامه می دهد : مرغ ها در آرد مخصوص با چاشنی اصلی خوابانده می شوند ، ۶۴ قطعه مرغ که از ۸ مرغ کامل به دست آمده است به طور یکجا در یک سرخ کن سریع قرار داده می شود فشار زودپز ۱۹۰۰ کیلوگرم است . این زودپز ها از دمای بالا شروع به پخت می کنند تا مرغ ها را ترد کند سپس دمای آن کاهش می یابد و بعد از ۱۶ دقیقه دستور العمل پخت کامل می شود . "
مدیر توسعه منوی KFC توضیح می دهد که برای پاسخ به نیاز مندی های مصرف کنندگان KFC در سر تا سر جهان و در کشورهایی که شعبه های KFC وجود دارد چگونه با بررسی ذائقه مشتری های خود و توجه به نیاز های آن ها برای هر منطقه منو و دستور پخت ویژه ای را تدارک می بینند . به طور مثال برای شعبه های KFC در هندوستان از فرمولی بر پایه اویه های تند و تیز و معطر و در کشورهای مسلمان از مرغ های با ذبح اسلامی استفاده می شود . 
KFC ، برای پذیرش در دنیای فست فود نیاز به بسته بندی شناخته شده ای داشت تا به طور کاملا مشخص از سایر محصولات فست فود جدا شده و شناخته شود.یک بسته بندی که علاوه بر ظاهر مشخص و اختصاصی باعث جذب رطوبت مرغ و نگهداری مرغ به طور برشته و ترد می شود.

 

 

sorayaco.ir_KFC

آموزه های مرغ سوخاری کنتاکی برای توسعه کسب و کار در فست فود : 

با مرور داستان خلق و توسعه کی اف سی ، این آموزه ها را می توان مورد توجه قرارداد : 
۱- توجه به طعم و مزه ای اختصاصی و خلاقیت در تغییر یک غذای معمولی یعنی مرغ سرخ شده به غذایی با ویژگی متفاوت یعنی مرغ سوخاری 
۲- توجه به انتخاب تامین کنندگان متفاوت اگرچه کلنل ساندرز به این موضوع برای حفظ اسرار فرمول خود توجه می کرد اما داشتن تامین کنندگان مختلف برای مواد اولیه یکی از عوامل مهم در موفقیت کسب و کار است .
۳- خلاقیت و نوع آوری در تجهیزات مورد استفاده ، همان طور که در داستان KFC خواندید ، ساندرز برای ایجاد بافت و طعم اختصاصی به جای استفاده از روش پخت معمولی با ماهی تابه دست به استفاده ابتکاری از زودپز برای سرخ کردن مرغ استفاده کرد . 
۴- توجه و تمرکز ویژه بر نیازمندی های مشتری ، کلنل ساندرز بر این موضوع تاکید داشت که زمان ۳۰ دقیقه ای برای پخت مرغ به روش معمولی برای یک غذای فست فودی بسیار طولانی است و نمی تواند انتظارات مشتری را برآورده نماید بنابراین این موضوع بسیار ضروری بود که روش جدیدی یعنی همان استفاده از زودپز های ویژه ۱۶ دقیقه ای مورد استفاده قرار گیرد . 
۵- توجه کنید به ساختار و تشکیلات KFC، این فست فود زنجیره ای در ساختار خود واحد تحقیق و توسعه منو دارد !  وظیفه این واحد شناخت نیازهای واقعی مشتری در مورد طعم و مزه ، عطر و بو ، بافت ، سایر نیازها مانند حلال بودن ماده غذایی برای مصرف کنندگان مسلمان و نظایر آن است . تحقیق و توسعه در منوی غذایی باعث به روز بودن ویژگی های یک غذا در فست فود می شود و با ایجاد تنوع و پاسخ به نیازهای مشتری باعث توسعه کسب و کار فست فود می شود .
۶- استفاده از بسته بندی ویژه ، ویژه بودن از نظر ظاهری که در انتخاب رنگ ، نشان تجاری ، نام تجاری از یک طرف و ویژگی های بسته بندی برای نگهداری ماده غذایی در  جذب رطوبت برای حفظ تردی و بافت مناسب می شود . 
۷- یکی از مهم ترین ویژگی های KFC، توسعه شعبه های آن در سرتا سر جهان است یعنی توجه کلنل ساندرز به موضوع فرانچایزینگ یا توسعه نمایندگی ها که از یک طرف باعث توسعه نام تجارتی KFC و از طرف دیگر باعث ایجاد درآمد مالی مطمئن با اعطای نمایندگی می شود.
۸- انتخاب چهره هارلند ساندرز ، از خودش با سبیل ها و ریش باریک بزی سفید و کت و شلوار سفید و پاپیون به عنوان علامت تجارتی که پس از سال ها با دیدن این تصویر همه ها را فقط به یاد مرغ سوخاری کنتاکی می اندازد ، یکی دیگر از ویژگی های این فست فود است . در انتخاب علامت تجارتی برای فست فود باید به ویژگی منحصر به فرد بودن آن توجه کرد . 

 

 

 

نتیجه گیری از آموزه های مرغ سوخاری کنتاکی برای توسعه کسب و کار
– بر نیازمندی های مشتری تمرکز کنید . ببنید مشتری واقعا چه می خواهد .
– خلاقیت خود را برای تهیه یک منوی با فرمولاسیون مناسب به کار ببرید .
– برای تدارک مواد اولیه از تامین کنندگان مختلف استفاده کنید.
– بر شکل ظاهری بسته بندی و ویژگی های کاربردی بسته بندی غذای فست فود خود تمرکز کنید.
– یک ویژگی مهم را در محصول خود که همیشه یادآور فست فود و غذای شما  خواهد بود انتخاب کنید و آن را توسعه دهید

 

کیترینگ ثریا زیر مجموعه شرکت ثریا آمادگی دارد تا در راستای کمک به گسترش حرفه ای صنعت کیترینگ کشور به ویژه کیترینگ فارس و شیراز ، در کنار کارآفرینان این صنعت در مورد تمامی موارد بالا به آنها کمک نماید

با ما تماس بگیرید

۰۹۱۷۳۱۱۴۲۳۷ مهندس حمید رضا طباطبایی

۰۹۳۶۵۱۰۸۴۴۳ محمد جواد امیرآبادی

۰۷۱۱۲۲۸۱۴۵۰ دفتر کیترینگ ثریا

info@sorayaco.ir

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *