جک ولش رئیس و مدیر سابق شرکت جنرال الکتریک

جک ولش رئيس و مدیر سابق شرکت جنرال الکتریک
 

جک ولش، مدیرعامل پیشین شرکت جنرال موتورز در سال 1935 در ایالت ماساچوست متولد شد و در رشته مهندسی شیمی از دانشگاه ایلینویز با مدرک دکتری فارغ‌التحصیل شد
«سرنوشت خود را به‌دست بگیرید در غیر این صورت دیگری آن را در کنترل خود خواهد گرفت.»

farsiss.ir_welsh

جک ولش که به جای آنکه یک مالک – کارآفرین باشد … بقیه را در ادامه بخوانید

… یک کارمند- مدیر بود، از برخی جهات در فهرست 25 شخصیت تاثیرگذار جهان منحصربه‌فرد یا کم‌نظیر است. او در نقش رئیس و مدیرعامل شرکت جنرال الکتریک «مدیریت شرکتی آمریکایی» را در اواخر قرن بیستم تعریف کرد. 
او این کار را با رهبری نوآورانه و تلاش‌هایش انجام داد. ولش که مهندسی شیمی خوانده بود در سال 1960 پس از گرفتن مدرک دکترای خود در شرکت جنرال الکتریک پلاستیکس مشغول به‌کار شد. 
به سرعت پله‌های ترقی را طی کرد و در سال 1972 به معاونت ریاست این شرکت و طی 5 سال به معاونت ارشد ریاست شرکت رسید.
در سال 1981 او به جوان‌ترین رئیس و مدیرعامل شرکت جنرال الکتریک تبدیل شد. دیدگاه‌های استراتژیک ولش به‌رغم جوان بودن او سبب موفقیت و ارتقاي شغلی وی
 شد. 
طی دوره ریاست جک ولش بر شرکت جنرال الکتریک ارزش بازار این شرکت از 14 میلیارد دلار به 400 میلیارد دلار افزایش رسید. طی دهه 1980 سبک مدیریتی ولش برای دیگر مدیران آمریکایی الگو قرار گرفت. او توانست بر تهدید حاصل از کاهش تقاضا و رقابت آسیایی‌ها غلبه کند.
 او برخی کارخانه‌های جنرال الکتریک را تعطیل و عده‌ای از کارکنان را اخراج کرد. او برای تغییر فرهنگ کاری در کارخانه‌ها هر سال 10 درصد از مدیران دون پایه شرکت را اخراج کرد و به 20 درصد مدیران ارشد شرکت پاداش داد. تا سال 1985 یک‌چهارم نیروی کار جنرال الکتریک اخراج شده و 299 هزار نفر باقی مانده بودند. 
نکته قابل توجه این است که خرید شرکت‌های جدید از سوی جنرال الکتریک سبب شد توازن تجاری این شرکت از تولید به سمت خدمات مالی تغییر کند. 
درآمد جنرال الکتریک از 8/ 26میلیارد دلار در سال 1980 به 130 میلیارد دلار افزایش یافت. این همان سالی بود که ولش بازنشسته شد.

منبع : سایت روزنامه دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *