تاثیر موسیقی بر مشتریان رستوران ها

تاثیر موسیقی بر مشتریان رستوران ها

 

 تحقیقات معدودی مبتنی بر تاثیر موسیقی در محیطهای تجاری از جمله بازارهای خرده فروشی و رستوران ها وجود دارد .

تحقیقات در این زمینه تاثیر بالقوه ای بر عملکرد تجاری دارد از جمله فراهم آوردن دستورالعمل هایی که نشان دهنده ی چگونگی بالا بردن فروش با استفاده از موسیقی یا تاثیرگذاری موسیقی بر روانشناسی اجتماعی میباشد.

با در نظر گرفتن سبک زندگی امروزی که اوقات فراغت کمتری را در بر دارد، رستوران ها نیز به مکانهایی جهت گذراندن وقت تبدیل شده اند.

از این رو مدیران رستوران‌ها می‌بایست به نکات بیشتری جهت جلب مشتری و تشویق آنها توجه داشته باشند و یکی‌ از این عوامل مهم فیزیکی‌ ، پخش موسیقی می‌باشد.

تحقیقی در همین راستا نشان داده است که پخش موسیقی ملایم در رستوران باعث میشود که مشتریان حدود ۵۶ دقیقه وقت صرف غذا خوردن کنند. به همین دلیل و با توجه به علاقه ایرانیان به موسیقی و پیشینه تاریخی موسیقی ایرانی‌، انتخاب نوع موسیقی توسط مدیران میتواند بسیار تاثیر گذر باشد.

لذا مهم است که این موضوع به طور خاص مورد بررسی قرار گیرد. در این راستا و با در نظر گرفتن ادبیات موضوعی رفتار مصرف کننده و تاثیرات آن در محیط های تجاری این تحقیق اهداف ذیل را دنبال می نماید:

سرفصل    بررسی تاثیرات متقابل بین موسیقی، فضاهای بوجود آمده توسط موسیقی و دامنه ای از متغییرات مربوط به آنها از جمله تعداد مشتریان رستوران، دفعات مراجعه ی آنها و کیفیت غذا و سرویس دهی خدمات.

سرفصل        بررسی نوع موسیقی بر رفتار مشتری در رستورانها و مقدار هزینه ای که در این راستا صرف میشود.


سرفصلتاثیر موسیقی:

همه ی افراد جامعه به طور روزانه نیازمند به تصمیم گیری در انتخاب کالا می باشد.تعدادی از تحقیقات نشان داده است که موسیقی تاثیری بالقوه در انتخاب کالای مشتریان دارد.این عقیده وجود دارد که موسیقی عاملی هدایت کننده و تاثیرگذار بر افکار مشتریان در راستای انتخاب کالا میباشد.ایده ی پخش موسیقی در فروشگاها و مکان های تجاری نیز مبتنی بر همین فرض است. براساس تحقیقات ،  پخش موسیقی کلاسیک در فروشگاه ها تاثیری مستقیم بر انتخاب کالاهای لوکس و گران قیمت داشته است.در همین راستا تحقیقات نشان داده است که موسیقی آرام میتواند منجر به آهسته قدم زدن مشتریان در فروشگاهها میشود.

تحقیقات همچنان نشان داده است که موسیقی های تند میتواند سرعت غذا خوردن مشترها را در رستوران ها بالا ببرد. همچنین موسیقی های آرام باعث میشود که مشتریان زمان بیشتری را در رستوران ها صرف کنند. نوع موسیقی تاثیر بسزایی بر رفتار مشتری و انتخاب کالا و مدت زمان صرف شده ی مشتریان در فروشگاه را دارد.بطور خلاصه مروری بر ادبیات در این زمینه نشان میدهد که موسیقی میتواند بر سرعت خرید مشتریان و انتخاب کالا و استقبال از کالا های جدید و زمان صرف شده در فروشگاه تاثیر قابل توجهی داشته باشد.بطور مثال نوع موسیقی پخش شده در کافه تریا ها بر مقدار پولی که هزینه میشود تاثیر دارد.همچنین تحقیقات نشان داده است که پخش موسیقی کلاسیک و مشهور میتواند فروش در کافه تریا ها را بطور قابل توجهی افزایش دهد.

 

سرفصلموسیقی و رفتار مصرف کننده:
music02تحقیقات انجام شده مبنی بر ارتباط بین موسیقی و رفتار مصرف کننده بیشتر بر پایه ی رفتار شنوندگان و شناخت آنها از موسیقی و همچنین واکنش های احساسی افراد به موسیقی شکل گرفته است.

در همین راستا بر اساس نتایج بدست آمده از تحقیقات پیشین موارد ذیل نشان دهنده ی تاثیر موسیقی بر رفتار مشتری میباشد:

۱-    موسیقی با واکنش های احساسی، فیزیکی و نقطه نظرات مشتریان در محیط های تجاری ارتباط دارد.

۲-  انتخاب نوع موسیقی توسط مدیر رستوران ها با توجه به تاثیر موسیقی که از طریق بلندگوها در رستوران ها پخش میشود بر ترغیب مشتریان در مصرف محصولات نقش مهمی را ایفا میکند.

۳-    چگونگی تاثیر بلندگوها در انتقال موسیقی در مکان های تجاری.

تحقیقات همچنین نشان داده است که موسیقی میتواند بر خلق و خو و نگرش مشتریان تاثیر داشته باشد.بطور کلی خلق و خوی افراد میتواند مثبت یا منفی باشد.

همچنین میتواند تحت تاثیر عوامل بیرونی بخصوص موسیقی قرار گیرد.در همین راستا تحقیقات نشان داده است که موسیقی های شاد میتواند خلق و خوی افراد را سرزنده نگه دارد اما موسیقی های غمگین میتواند بر قصد خرید مشتریان تاثیر داشته باشد.

در همین راستا خلق و خوی مشتریان میتواند تحت تاثیر موسیقی پخش شده در محیط تجاری نیز قرار گیرد و یا حتی میتواند فضای شاد را به فضای دلگیر و یا بالعکس تبدیل نماید.به همین دلیل است که موسیقی میتواند تاثیری مستقیم بر خرید مشتریان داشته باشد اگرچه بر اساس تحقیقات پیشین نمیتوان الگویی خاص را برای انواع موسیقی و تاثیر آن بدست آورد.

 

حمیدرضا طباطبایی

مشاور توسعه کار و کسب در صنعت رستوران داری و فست فود

09129381912 

شما می توانید مطالب کوتاه و کاربردی مدیریت و توسعه کار و کسب رستوران داری را درکانال تلگرام ثریا شف به نشانی زیر دنبال کنید.

 http://t.me/sorayachefiran

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *