استاندارد غذای حلال HALAL

استاندارد غذای حلال HALAL

هدف از تدوین این استاندارد غذای حلال HALAL , تعیین الزامات و ویژگیهای پایه برای انطباق مواد اولیه و فرآورده های غذایی, در هر مرحله از زنجیره غذایی با احکام و قوانین اسلام منطبق است

sorayaco.ir_HALAL

هدف از تدوین این استاندارد, تعیین الزامات و ویژگی های پایه برای انطباق مواد اولیه و فرآورده های غذایی, در هر مرحله از زنجیره غذایی با احکام و قوانین اسلام منطبق است.

در فرآوری و تولید مواد اولیه و فرآورده های غذایی, ضمن ضرورت رعایت شرایط خوب بهداشتی و ساخت، منطبق با ضوابط فنی و دستورالعمل های اجرایی مراجع ذیصلاح بهداشتی و استانداردهای خاص هر فرآورده, رعایت الزامات این استاندارد نیز الزامی است.

این استاندارد برای مواد اولیه و افزودنی های غذایی و یا فرآورده هایی که منشاء حیوانی یا مستی آور دارند و یا مواد اولیه, افزودنی ها و یا فرآورده هایی که ممکن است در هر مرحله از زنجیره غذایی با مواد نجس یا غیر حلال در تماس باشند و یا برای موادی که در روش تولید آن ممکن است اصل حلیت ماده غذایی تغییر نماید, قابل کاربرد است.

غذای حلال به خوراکی ها و نوشیدنی هایی اطلاق می شود که بر اساس قوانین اسلام مجاز دانسته شده است . این مواد دارای ویژگی های زیر می باشند :

  • برای سلامتی مصرف کننده و جامعه بی ضرر است.
  • این مواد در هر مرحله از تولید تا مصرف عاری از نجاسات و ترکیبات حرام است.
  • الزامات مربوط به بهداشت, ایمنی و مناسب بودن ماده غذایی نیز  در آن رعایت شده است.

ویژگی ها
در این بند استاندارد ویژگی های عمومی مواد اولیه و فرآورده های غذای حلال و ویژگیهای افزودنی ها اشاره شده است. در این بند استاندارد تمرکز بر محصولات و اجزاء آن است که نباید از اجزاء غیر حلال تولید با مواد مستی آور فرآوری شوند.

الزامات ذبح و صید شرعی
در این بند استاندارد شرایط ذبح و صید شرعی مطابق احکام و قوانین شرع مبین اسلام بیان شده است و لزوم نظارت شرعی بر رعایت این الزامات تاکید شده است.

فرآیند اجرایی ذبح دام
در این بند استاندارد کلیه مراحل انجام ذبح شرعی شامل بررسی سلامت حیوانات قبل از عمل ذبح, تمیز کردن و شستشوی حیوانات, جلوگیری از مخلوط شدن حیوانات مختلف, هدایت حیوانات به محوطه ذبح, بازرسی بهداشتی سلامت لاشه, شستشوی لاشه و نشان گذاری لاشه تاکید شده است.

فرآیند اجرایی ذبح طیور
در این بند استاندارد کلیه مراحل اجرایی ذبح طیور شامل دریافت طیور در کشتارگاه و انتقال برای ذبح, بررسی سلامت حیوانات قبل از عمل ذبح, ذبح طیور, پرکنی و بازرسی بعد از کشتار انجام می گیرد.

الزامات فرآوری, انبارش, بسته بندی و عرضه
در این بند استاندارد کلیه شرایط فرآوری, انبارش, بسته بندی و عرضه مواد اولیه و فرآورده های غذایی حلال که باید مورد توجه قرار گیرد بیان شده است. این موارد به طور کلی شامل تطهیر شرعی ابزار ودستگاه ها, تفکیک خطوط تولید فرآورده های حلال و غیر حلال, رعایت الزامات تطهیر شرعی در حمل و نقل و انبارش و… می باشد.

شناسایی و قابلیت ردیابی
مواد اولیه و فرآورده های غذایی حلال, باید روش های مناسبی, در تمام مراحل فرآیند تولید، شناسایی و ردیابی شوند. همچنین وضعیت غذای حلال باید با توجه به الزامات, پایش, اندازه گیری و شناسایی گردد. در جایی که قابلیت دریابی یک الزام است, محصول باید کنترل شود و شناسه منحصر به فرد محصول، ثبت گردد.

نشانه گذاری
در نشانه گذاری مواد اولیه و فرآورده های غذایی حلال, علاوه بر رعایت الزامات اختصاصی منطبق با استاندارد خاص هر فرآورده, درج علامت حلال بهمراه اطلاعات لازم, بر اساس قوانین و مقررات مراجع ذیصلاح و قانونی, بر روی بسته بندی های اولیه و ثانویه الزامی است.

در صورت نیاز به مشاوره و یا صدور گواهی نامه استاندارد غذای حلال HALAL با ما تماس بگیرید.

راه های تماس با ما

۰۷۱۱-۶۲۸۹۵۲۲
۰۷۱۱-۶۲۹۰۰۵۵
۰۹۱۷۳۱۱۴۲۳۷
۰۹۳۶۵۱۰۸۴۴۳

ایمیل : info@sorayaco.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *